Sekcja Aerobiologiczna podczas 58.Kongresu PTB

KategorieAktualności

Podczas 58. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Botanicznego odbyły się sesje tematyczne w ramach Sekcji Aerobiologii. Nasz grupa AERO bardzo aktywnie włączyła się w obrady Zjazdu, prezentując w formie ustnej, jak i posterowej wyniki najnowszych badań, prowadzonych w ośrodkach monitoringu pyłkowego.

Gościem obrad Sekcji Aerobiologicznej była prof. Irena Pidek, która przedstawiła wykład na temat wieloletnich analiz w ramach Pollen Monitoring Programme.

Uczestnicy Sesji AERO, 3.07.2019

Koledzy z ośrodków aerobiologicznych z Polski zaprezentowali m. in. porównanie dwóch metod sezonowego monitoringu ziaren pyłku w Rzeszowie; szacowanie powierzchni emisji ziaren pyłku brzozy z użyciem danych z lotniczego skanowania laserowego; dynamikę sezonów pyłkowych w Sosnowcu w okresie 15 lat; analizy fenologiczne i pyłkowe lipy w Lublinie.

Nie zabrakło tematyki dotyczącej analiz wolumetrycznych na potrzeby rolnictwa. Prof. Małgorzata Jędryczka (IGR PAN, Poznań) podsumowała wyniki nad zmiennością stężenia zarodników Leptosphaeria maculans i L. biglobosa w Polsce w latach 2004–2019, natomiast zespół z Rzeszowa omówił pierwsze badania nad obecnością alergennych zarodniki grzybów w winnicach.

Pani prof. Katarzyna Piotrowicz (UJ) przedstawiła wiele praktycznych uwag odnośnie zastosowania elementów meteorologicznych w badaniach aerobiologicznych, z wykorzystaniem tła pogodowego do oceny dobowego zróżnicowanie liczby ziaren pyłku traw w Krakowie (2003–2018).

Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja dr Ewy Przedpełskiej-Wąsowicz z Muzeum Historii Naturalnej w Reykjaviku podsumowująca trzydzieści lat monitoringu pyłkowego na Islandii (1988–2018). Natomiast dr Victoria Rodinkova z Winnitsy (Ukraina) omówiła problem kliniczny uczulenia na alergeny jesionu na Ukrainie w kontekście ekspozycji pyłkowej.

Omówiono także reakcje krzyżowe między alergenami pyłkowymi i pokarmowymi, stanowiące wspólne wyzwanie dla aerobiologii i alergologii, w tym zasadność umieszczania informacji o tym problemie w komunikatach pyłkowych. Na koniec  dr hab. Agnieszka Grinn-Gofroń (Szczecin) zachęciła nie tylko alergików do wyjazdów na Maderę :)), której przyjazdy klimat i roślinność zachęcają do spędzania wolnego czasu na tej pięknej wyspie.

Więcej na temat referatów na stronie Zjazdu. Zachęcam do zaglądnięcia!!

About the author